Készíts frissítő nyári fermentált italt otthon

Picture of Trafikpontok
Trafikpontok

A nyári melegben nincs is jobb egy frissítő, természetes szénsavval készült italnál, amely nemcsak hűsít, hanem jótékony hatású is. A fermentált italok, mint például a gyömbéres gyümölcsfröccs, természetesen szénsavasak, alacsony cukortartalmúak és probiotikumokat tartalmaznak, amelyek segítik az emésztést.

Gyömbéres Gyümölcsfröccs Recept

Hozzávalók:

  • 1 dl gyömbér starter
  • 6 dl természetes gyümölcslé
  • 3-5 szem frissen őrölt kardamom

Elkészítés:

  1. Keverjük össze a hozzávalókat egy nagy üvegben, és zárjuk le.
  2. Tartsuk meleg helyen, naponta keverjük meg.
  3. Amikor megfelelően szénsavas, szűrjük le és tároljuk hűtőben.

Tipp: A jéghideg italok helyett fogyasszunk szobahőmérsékletű frissítőket, hogy elkerüljük a fokozott izzadást.

fermentált italok

A Fermentált Italok Előnyei

Ezek az italok nemcsak finomak, hanem segítenek a test hidratálásában, méregtelenítenek, és támogatják az immunrendszert is. A fermentálás folyamata során probiotikumok alakulnak ki, amelyek jótékonyan hatnak az emésztésre és az általános egészségre.

Erre Figyelj Készítés Közben

ERRE FIGYELJ ODA

  1. Ha azt tapasztalod, hogy nem kezd el szénsav termelődni, tehát nem fermentálódik/erjed, akkor valószínűleg nem bio gyömbért használtál. A nem vegyszermentesen termesztett gyömbért kezelik, és így eltávolítják a felszínéről a vadélesztő-kultúrát.
  2. Ne használj klórozott vizet. Használj forrásvizet, szűrt vizet vagy jobb híján állott csapvizet. Ha kiengeded a csapvizet egy kancsóba, és hagyod néhány óráig állni, akkor elpárolod belőle a klór.
  3. Használj vegyszermentesen termesztett hozzávalókat. Ez egyrészt az egészséged szempontjából fontos, de a fermentálódás beindulását is befolyásolja. A vegyszerrel kezelt alapanyagok felszínén ugyanis elpusztulnak a vadélesztők, amik a fermentálódási/erjedési folyamatot elindítják. Ha tehát nem indul be az erjedési folyamat, elképzelhető, hogy ez az oka.
  4. A szénsav-képződés balesetveszélyes helyzeteket okozhat. Amikor elkészült a fermentált italod, zárd le az üveget, és tedd hűvös helyre. Minél hűvösebb helyen tárolod (pl. hűtő), annál inkább lelassul a szénsavképződés. Erre azért érdemes figyelni, mert ha nem hűtöd le eléggé az italod, akkor tovább képződik a szénsav, és az üveg kinyitásakor kilőhet. Ha nagyon elfelejtkezel róla, az üveg fel is robbanhat. Töltheted műanyag palackba, ami segít eldönteni, hogy mennyire szénsavas éppen az italod: ha enged a nyomásnak, akkor még hagyhatod. Ha azonban nyomásra nagyon kemény a palack, akkor mindenképpen engedj ki belőle szénsavat, mégpedig a palack óvatos felnyitásával. Én inkább az üvegpalackokat szeretem, és igyekszem gyakran ránézni, meglazítani a tetejét.